İş bulmak kimi kişiler için, içinden çıkılamaz haller alabiliyor. Fakat planlı ve programlı bir iş araması sizi kesin sonuca götürecektir. İş ararken dikkat etmeniz gereken hususları ve nelere daha fazla önem göstermeniz gerektiğini, bir mülakaata giderken neleri yapmanız gerektiğini özenle anlatacağım.

İş bulmak için öncelikle çalıştığınız iş yerine ve kendinize fayda sağlayacabileceğiniz ve severek çalışabileceğiniz bir sektör belirlemelisiniz. Unutmayın burada maddiyatı ön plana çıkarmıyorum, her iş en az asgari ücret öder fakat her iş size mutluluk getiremez.

Nasıl iş bulabilirim?

İş bulmak için birçok farklı yolu deneyebilirsiniz. Öncelikle devletin size sunduğu en büyük nimetlerden biri olan işkur’a kayıt olabilirsiniz. İşkur kayıt işleminin ardından orada gerekli formları en yakın işkur’a giderek doldurunuz.

Özel sektörde çok fazla iş imkanı bulunmaktadır. Bunları değerlendirebilirsiniz. Özel sektörde çalışmak için çoğu firma en az lise mezunu adaylar aramaktadır. Tabi durum sektöre göre farklılıklar gösterebilir. Fakat nasıl özel sektörde iş ilanlarını bulabilirim, başvurabilirim diye soruyorsanız, size ne hızlı ve ücretsiz şekilde takipte bulunabileceğiniz elemanonline.com sitesini tavsiye edebilirim. Bu sitede ki şehrinize ait ilanları görebilmek için google arama motoruna Bursa iş ilanları gibi şehrinizi belirterek bir arama yaparak elemanonline.com iş ilanları sayfalarına ulaşabilirsiniz..

Mağazalar ve diğer büyük kuruluşlara iş başvurusu yapmak için önceden hazırladığınız fotoğraflı cv’niz ile gidip form doldurabilir veya kariyer.net, secretcv.com, yenibiris.com gibi iş ve eleman sitelerinden başvurularda bulunabilirsiniz.

Tekrar belirtmek istiyorum. Bu tarz iş aramalarında öncelikle severek çalışabileceğiniz sektörü belirleyip, sonrasında her önünüze gelen işe başvuru yapmadan planlı olarak günlük olarak güncel iş ilanlarını takip etmeniz gerekmektedir. Eğer düzenli bir takipte bulunmaz iseniz aynı gün içinde sizin çok istediğiniz bir işi kaçırmış olabilirsiniz.

Cv’nizin düzenli ve anlaşılır olmasına özen gösterin, vurgulamak istediğiniz cümleleri özenle belirleyin. Sizler için hazırladığımız iş ilanları yazılarımızı özenle takip edip bu firmaların iş ilanları sayfasına form doldurmayı unutmayın.

İş bulmak için dua

Tabi dini inançlar gereği yapılması gereken şeylerden biridir sürekli yaradana sığınmak dua etmek. Fakat fayda sağlaması için yukardaki tavsiyeleri özenle yerine getirmeniz ve iş vereni kandırmaya yönelik girişimlerden kaçınmanız gerekir. Kendiniz gibi olun, ne istediğinizi bilin, yaradan size yardımcı olacaktır.

Umarım iş bulamayan arkadaşlar için faydalı bir yazı olur ve en kısa sürede herkes hayalindeki işi bulabilir..Son Aramalar: i bulurum (193), nasıl iş bulurum (47), nasıl iş bulabilirim (42), iş bulurum (10), nasıl iş bulunur (5), Nasıl işbulurum (2), nasıl eleman bulabilirim (2), magazalarda nasil is bulurum (1)